Quantcast
Channel: drg – körömpörkölt light
Viewing all articles
Browse latest Browse all 20

az a fránya eperlekvár

$
0
0
Nagyon szeretem az epret, így nemcsak az eperre járt rá a rúd, hanem rám is, mivel arany árban mérik/-ték az epret mostanság. Így azonnal lecsaptam egyik hétfőn a 300 Ft/kg-s eperre, vettem belőle 3 ládával, kb 18 kg-t.

Mivel az eper érett volt, így nem várhatott napokat, kénytelen voltam még hétfőn este nekiállni.Volt közötte nagyobb szem is jónéhány, ezeket lefagyasztottam, de még így is maradt kb 15 kiló lekvárnak való, tehát nekiálltunk apával.

Fontos! az epret a szárával együtt kell megmosni, különben belefolyik a víz és az egész olyan “víz ízű” lesz. Szóval nekiálltam a tisztításnak, majd megpróbálkoztam az eperlekvár “I.” recepttel. A lényege: tegyük fel a feldarabolt epret főni és ha elfőtte a levét( a recept szerint ez 50-60 perc), szórjunk rá kilónként kb 60 dkg cukrot, még ezzel is főzzük 30-40 percet, de nem többet, mert különben a cukor karamellizálódni kezd megbarnul a lekvár és elveszi az eperízt is  (állítólag). Tehát a receptnek megfelelően feltettem az epret főni, majd kb 50 perc múlva megnéztem. Hát a levét nem főtte el:((( Ráhúztam még kb fél órát, majd – mivel úgy tűnt, hogy sűrűsödni kezdett – szórtam bele kb 40 dkg cukrot ( soknak találtam a 60 dkg-t) és még azzal is főztem 30 percet. Végeredmény : szirup tetején úszó epermassza lett:)))A masszát üvegekbe szedtem, a levet kineveztem eperszörpnek, az is üvegekbe került, de elhatároztam, hogy keresek a neten egy másik receptet, mert ez úgy tűnt nem vált be, ráadásul csak az első 3 kiló epret dolgoztam fel, tehát, még vagy 15 kiló szemezett velem a ládában.

eperlekvár “II” lényege: tisztítsuk meg az epret, tegyük tálba, szórjunk rá kb 50 dkg /kg cukrot és hagyjuk állni kb 1,5-2 órát amíg levet enged. Ok. Lehet, hogy van akinek  ennyi idő alatt levet enged, nekem  jó ha 2 dl-t engedett az Isten adta, így kénytelen voltam kézzel jól megmarkolászni, meggyurmázni. Na, így már valóban kiengedte a levét, legalábbis én úgy gondoltam. Kinyomkodott cukrozott eper a lábasba került, főztem kb 40 percet, de nem hogy nem sűrűsödött, még több levet engedett!!!!! de hogy honnan, azt nem tudom. Tudom, hogy manapság már egyszerűen szórnak bele egy kis zselét és máris lekvár állaga lesz bárminek, de én nem szeretem a zselét ( nem tudom ui., hogy miből készül) és nagyanyáink sem használtak ilyesmit, mégis lekvár volt a lekvárjuk. Szóval mivel több időm már nem nagyon volt, elég lassan haladt a lekvárfőzési művelet és lábasom se volt annyi amennyi kellett volna, erről az adagról is leszedtem a tetejét,bele a lekváros üvegbe, a levét összekevertem a tálban lévő lével és még egyet rottyantottam rajta a biztonság kedvéért és kineveztem ezt is szörpnek.

És  innentől már ezt a módszert követtem, kb 24,15-ig:)))

Végeredmény/ konklúzió: az epernek annál is több a leve, mint amennyi látszik, nem fő el  se 1, se 2 és valószínűleg 10 óra után se. Az eperszörp nem más mint cukor, cukor, cukor, mindez piros színben és némi eper ízzel. Nem lesz a kedvencem, de némi citrommal, vagy citrompótlóval, vagy citromsavval, vagy borkősavval keverve, vízzel higítva piros színű limonádé ízű frissítő lehet belőle ( nem rossz). A lekvárok közül kinézetre az első recept végeredménye lett a legjobb, az éppen úgy néz ki mint egy lekvár. Ízre nem tudom milyen lett, mivel eddig csak a második receptből valót bontottuk fel. Nos. Az íze emlékeztet az eperre és vannak benne lágy eper darabok is és ami a lényeg, egész jól besűrűsödött miután kihűlt a száraz dunsztban, tehát mondjuk, hogy szoszo.  De ami fontos, hogy meg kell várni, hogy elfőjön a habja, vagy le kell szedni a tetejéről, mert ha azzal együtt kerül az üvegbe rajta is marad:)) és ránézésre nem valami bizalom gerjesztő:)))), de az ízét nem befolyásolja minden esetre.

Ja, majdnem elfelejtettem. kb fél kiló eperrel megkezdtem a házi vegyesgyümölcs ágyas pálinka készítést. Hogy ebből mi lesz az majd csak decemberben derül ki, mivel állítólag akkorra fog összeérni. A recept úgy szól, hogy egy 5 literes befőttes üvegbe minden szezon gyümölcsből rakunk egy -egy sort. Ezeket minden esetben leöntjük valamilyen semleges vegyesgyümölcs pálinkával és néha-néha oldal irányú mozdulatokkal megrázogatjuk. A kolléganőm receptje, esüszik rá, hogy decemberre nagyon finom pia lesz belőle. Viszont a lényeg. Mindig ugyanolyan pálinkát kell ráönteni, a gyümölcs legyen ép és érett, nem löttyedt és félig rohadt ( van aki azt vallja, hogy csak ilyen gyümölcsből érdemes). Persze a férjem valamelyik boltos nénitől ugyanezt a receptet úgy hallotta, hogy ő bármilyen piát vegyese ráönt és úgy is finom, de én egyenlőre maradok Kitti receptjénél. De ez a kis hobby nem a legolcsóbb mulatság. Én pl most döbbentem rá, hogy egy no name vegyesgyümölcs pálesz fél litere 1504-2100 Ft között mozog. Miből isznak az alkoholisták????




Viewing all articles
Browse latest Browse all 20