Amióta önálló életet élek és saját háztartást vezetek – sajnos ez már több mint amennyi leírható – mindig foglalkoztatott, hogy hogyan tudnám úgy beosztani jövedelmemet, hogy abból a lehető legtöbbet lehessen kihozni a kaja fronton nem túl sok pénzből. Próbálkoztam a havi menüvel… nem vált be, mert egyrészt én a magam részéről nem tudok előre 30 napra változatos ételsort kitalálni 5 perc alatt, mivel ennél többet képtelen vagyok a témára szánni. De volt rá példa, hogy ennek ellenére is sikerült, összeállt a bevásároló lista, megtörtént a fogadalom, hogy csak azt ami a listán van.. és itt elbukott a dolog..Mert ugyebár – legalábbis az én esetemben – ha már úgy is tele van a kosár a havi menü hozzávalóival, akkor egy-két plusz dolog úgy is mindegy, egykét ötszázas, nem a világ és a végén több tízezer forintot fizettem. A másik buktatója nálam ennek a beosztásnak az, hogy ha hónnap elején bevárásolok minden földi jót, abból nagy valószínűséggel a fincsi dolgok elfogynak már az első héten, ami marad, abból egyre unalmasabb dolgot lehet csinálni, végül kiderül, hogy a friss árut úgyis meg kell venni minden héten, tehát ismét a bevásárló központban kötök ki és innen megint nincs megállás….
Szóval hosszas próbálkozás után idén a heti menü mellett döntöttem. A jövő héten felélem azt ami még itthon van… megpróbálok egyáltalán nem, vagy csak kenyérért és felvágottért boltba menni és itt a hangsúly a bolton… lehetőleg a legkisebb bolton van, ahol a roskatozó polcok választéka nem csábít el és ahol nem fogok 600 Ft helyett 6000 Ft-ot költeni
Tél van… ami piros és csábító az drága és ízetlen a zöldséges standon, gonduljuk mégis végig mit nevezhetünk “idény” zöldség-gyümölcsnek mostanság és mi az amire nem fizetjük ki a gatyánkat is.
Nos, a választék nem túl széles, ehhez jön még a saját ismereteim hiányossága is, de amit össze tudok szedni hirtelen az a káposzta ( fehér- lila), burgonya, hagyma, sárgarépa, citrus félék, alma…valahonnan külföldről érkezik és nem is idény, de még hozza az ízét a karfiol, a pritamin paprika, esetleg a tv paprika. A színe kedvéért szoktam venni 1-2 paradicsomot is, de tényleg csak a színe miatt, mert íze nincs egy csepp se sajnos. Mostanában szoktam venni csírákat, ha lehet koktélt… azaz vegyeset…. elég intenzív az íze, ezért aki nem szereti csak óvatosan bánjon vele, ha pl salátába vagy szendvicsre teszi
Ha arra gondolok, hogy egy héten hét nap van, hogy a családom szeretne változatosan étkezni és lehetőleg egészségesen is, én még hozzá teszem ehhez, hogy azért ne költekezzük túl magunkat, akkor azt mondom, hogy a hét napból 5 napon kerüljön valamilyen zöldség az asztalra, legalább 4-szer valamilyen saját készítésű hús – gondolok itt arra, hogy nem felvágott – és 2 napon elengedhetjük magunkat és ehetünk valami hideget, vagy “nem egészségeset”, akkor a következő menü jut eszembe:
1.) káposzta – sárgarépa saláta tejföllel, vagy kefírrel leöntve -ehhez nem kell más, mint vagy 1 fej káposzta és néhány répa, vagy lehet már kapni lusti háziasszonyoknak előre lereszelt répát és káposztát, azt mondom, hogy ez nem olyan lutri, mint a saláta keverék, szóval nekem még nem volt rossz tapasztalatom, én ezt fogom venni, egy-egy tálcával. A saláta semmi extra, de a lényeg, hogy csak annyit keverjünk össze ami vagy elfogy még este, vagy elvisszük másnap ebédre. Ami a tálcán marad, jó lesz még valamire, bár én a magam részéről képes vagyok egész héten ezt enni, legalábbis három napig, mert kitart addig az a tálca:))))) Tehát a recept mindössze annyi, hogy a lereszelt vagy gyalult káposztát és a répát összekeverem, a tejfölbe vagy a kefírbe sót, borsot, akár paprikát, vagy ízlés szerint más fűszert keverek, majd nyakon öntöm vele a zöldséget. nekem így magában is ízlik, de BÁRMIVEL lehet dúsítani…. főtt virsli, tojás, kétszersült kocka, főtt tészta, lehet bele tenni 1 db pritamin paprikát, vagy / és paradicsomot, szóval bármit. Ehetjük magában, lehet köret hús mellé. Mi itthon magában fogjuk enni 1-1 db pritamin paprikával és paradicsommal dúsítva és talán főzök bele két marék – mondjuk- masni tésztát, abból úgy is van még a zacskó alján, vagy pirítok bele két szelet kenyeret. – mondjuk legyen ez a hétfői vacsi, hamarad káposzta ( és fog maradni) abból lehet egy kis káposztás tészta mondjuk.
2. ) karfiol – tejföllel – nos, ez sem egy bonyolult étel…. a rózsáira szedett karfiolt sós vízben megfőzöm, majd kivajazott hőálló tálba terítem, fenti főszerezésű tejföllel gazdagon nyakon öntöm és a sütőbe teszem 180C-ra 30 percre, amíg a tejföl a tál szélén kellemesen barnulni kezd. Ezt is lehet variálni… lehet a tejföl alá vagy fölé sajtot reszelni, lehet a karfiol közé virslit karikázni, ehető magában, de lehet köret is…nagyon finom….mi magában fogjuk enni, azt hiszem sajttal….- ez lesz a szerdai vacsi, mivel akkor jövünk haza a legkésőbb
3.) milánói spagetti szerűség….nem tudom, hogy hivatalosan ez a húsos, vagy a gombás, nem is érdekes, én a magam részéről a húsosat nevezem így, egyébként sincs semmi köze az enyémnek az olaszhoz:)))))… Mi kell hozzá… mondjuk 60 dkg darált hús, vörös hagyma, oregano, fekete bors, petrezselyem, só, paradicsom sűrítmény, ketchup, spagetti, sajt, lehet még dúsítani gombával is – a szósz a hússal hétvégén elkészíthető, lefagyasztható, amikor aktuális, csak a tésztát kell kifőzni hozzá…ennyi húsból, másnap ebédre is jutni fog belőle legalább egyikünknek:)))) Magát a szószt úgy készem, hogy a hagymát kevés olajon megdinsztelem, bele a hús, fehéredésig forgatom, majd fűszerezem, ekkor jön rá a paradicsom sűrítmény egy kis vízzel, némi ketcup ízlés szerint, majd összefőzöm…. ugye mennyire egyszerű… – legyen mondjuk a két totál zöldséges vacsis nap között, ez a keddi vacsora…
4.) csütörtök szintén hosszú nap… ergo gyors, vagy előre készített vacsora kellene, mondjuk legyen sertés pöri krumpli főzelékkel. Ha a pörköltet hétvégén elkészítem és lefagyasztom, mire kiolvad, kész lesz a főzelék is. A pörköltet kb úgyan úgy csinálom, mint a “milánói” szószt, csak darált hús helyett kockázott sertés comb, oregano helyett piros paprika megy bele, ketchup egyáltalán nem és paradicsom püréből is csak egy gondolatnyi…. krumpli főzelékhez keresek egy receptet és a blog írás eredeti egondolásához híven kipróbálom, majd értékelem… főzeléket főzni ui. nem igen tudok, de nagyon lelkes vagyok… ha oda figyelek nem sikerül, ha nem akkor meg igen… a végén fogalmam sincs, hogy melyik recept vált be és miért…
5.) mi lenne ha pénteken valami total egyszerű vacsi lenne.. mondjuk tészta, pl. sajttal – tejföllel – ez igazán egyszerű és spórolós
6.) és jön a hétvége, amikor nem csak vacsora, hanem ebéd is jár az asztalra….mi legyen az ebéd szombaton??? mondjuk legyen rántott tengeri halfilé- pl.: cápaharcsa, rizibizivel és majonézes kukoricával. És a vacsi??? legyen pl. bundás alma fahéjjas cukorral.Az almát meghámozom, karikára vágom, magházát kiszedem, majd sűrű palacsinta tésztába mártom és forró olajban kisütöm. Forró tálalom fahéjjas porcukorral.
7.) vasárnap ebédre azt hiszem húsleves lesz csirkéből daragaluskával, másodiknak legyen rántott hús vajban párolt zöldborsóval, krumplipürével, savanyúval, a vacsora pedig legyen palacsinta, mert annak maradéka jó lesz hétfőn magunkkal vinni ebédre.
Persze jól jönne napközbenre némi pogi… mondjuk tejfölös – majd megkeresem a receptjét és talán az édesszájúaknak egy kis keksz.
A keksz nagyon egyszerű:
Hv.:30 dkg liszt, 1 kávéskanál sütőpor, vagy szódabikarbona, 20 dkg puha vaj, 30 dkg k.cukor, 1 kávéskanál vanilia aroma /vagy rum, 1 tojás, 20 dkg étcsoki, vagy megmaradt mikulás lereszelve vagy apróra törve
Először a lisztbe keverem a sütőport, majd habosra dolgozom a vajat+cukrot+aromát,végül a tojást. Ebbe a masszába beledolgozom a lisztet és a csokit. Először kanállal keverem, majd kézzel összedolgozom. Ha kész 30 percre hűtőbe teszem, ha megdermedt, diónyi gombócokat készítek belőle, ezeket lisztezett pohár aljával szétlapítom, majd sütőpapírral bélelt tepsibe teszem. 160 C-ra előmelegített sütőben 12 perc alatt kész. Vigyázzunk, mert amikor kivesszük még puha, várni kell vele néhány percet, hogy tálra tehessük.
Tejfölös pogi
Hv.: 1/2 kg liszt, 15 dkg margarin, 2 dkg élesztő, 2 dl tejföl, só – legalább 3 lapos mokkás kanál, 1 tojás sárgája, langyos tej, 2 dkg cukor
Az élesztőt a tejben a cukorral felfuttatjuk ( ha valaki olvassa és tudja, hogy ez mit jelent, írja meg legyen szíves, mert én csak összekeverem és nézegetem, de biztosan nem így kell csinálni). A lisztet a margarinnal elmorzsoljuk, bele az élesztő, a tojás sárgája, a tejföl, a só és még annyi tej, hogy jól kidolgozva fél kemény rétes tésztát kapjunk. Két órát pihen, majd 1 cm vastgara nyújtjuk, pogácsákat szaggatunk belőle, tetejét tojással megkenjük – tehát nem egy hanem máris két tojás kell hozzá – de vigyázzunk, hogy ne follyon le az aljára, mert akkor nem fog felemelkedni, magas hőfokon kb 10-13 perc alatt kész lesz.
Nos, a lista kész, terveim szerint pénteken bevásárolok hozzá és meglátom, hogy kijövök-e 5000 Ft-ból
Szóval hosszas próbálkozás után idén a heti menü mellett döntöttem. A jövő héten felélem azt ami még itthon van… megpróbálok egyáltalán nem, vagy csak kenyérért és felvágottért boltba menni és itt a hangsúly a bolton… lehetőleg a legkisebb bolton van, ahol a roskatozó polcok választéka nem csábít el és ahol nem fogok 600 Ft helyett 6000 Ft-ot költeni
Tél van… ami piros és csábító az drága és ízetlen a zöldséges standon, gonduljuk mégis végig mit nevezhetünk “idény” zöldség-gyümölcsnek mostanság és mi az amire nem fizetjük ki a gatyánkat is.
Nos, a választék nem túl széles, ehhez jön még a saját ismereteim hiányossága is, de amit össze tudok szedni hirtelen az a káposzta ( fehér- lila), burgonya, hagyma, sárgarépa, citrus félék, alma…valahonnan külföldről érkezik és nem is idény, de még hozza az ízét a karfiol, a pritamin paprika, esetleg a tv paprika. A színe kedvéért szoktam venni 1-2 paradicsomot is, de tényleg csak a színe miatt, mert íze nincs egy csepp se sajnos. Mostanában szoktam venni csírákat, ha lehet koktélt… azaz vegyeset…. elég intenzív az íze, ezért aki nem szereti csak óvatosan bánjon vele, ha pl salátába vagy szendvicsre teszi
Ha arra gondolok, hogy egy héten hét nap van, hogy a családom szeretne változatosan étkezni és lehetőleg egészségesen is, én még hozzá teszem ehhez, hogy azért ne költekezzük túl magunkat, akkor azt mondom, hogy a hét napból 5 napon kerüljön valamilyen zöldség az asztalra, legalább 4-szer valamilyen saját készítésű hús – gondolok itt arra, hogy nem felvágott – és 2 napon elengedhetjük magunkat és ehetünk valami hideget, vagy “nem egészségeset”, akkor a következő menü jut eszembe:
1.) káposzta – sárgarépa saláta tejföllel, vagy kefírrel leöntve -ehhez nem kell más, mint vagy 1 fej káposzta és néhány répa, vagy lehet már kapni lusti háziasszonyoknak előre lereszelt répát és káposztát, azt mondom, hogy ez nem olyan lutri, mint a saláta keverék, szóval nekem még nem volt rossz tapasztalatom, én ezt fogom venni, egy-egy tálcával. A saláta semmi extra, de a lényeg, hogy csak annyit keverjünk össze ami vagy elfogy még este, vagy elvisszük másnap ebédre. Ami a tálcán marad, jó lesz még valamire, bár én a magam részéről képes vagyok egész héten ezt enni, legalábbis három napig, mert kitart addig az a tálca:))))) Tehát a recept mindössze annyi, hogy a lereszelt vagy gyalult káposztát és a répát összekeverem, a tejfölbe vagy a kefírbe sót, borsot, akár paprikát, vagy ízlés szerint más fűszert keverek, majd nyakon öntöm vele a zöldséget. nekem így magában is ízlik, de BÁRMIVEL lehet dúsítani…. főtt virsli, tojás, kétszersült kocka, főtt tészta, lehet bele tenni 1 db pritamin paprikát, vagy / és paradicsomot, szóval bármit. Ehetjük magában, lehet köret hús mellé. Mi itthon magában fogjuk enni 1-1 db pritamin paprikával és paradicsommal dúsítva és talán főzök bele két marék – mondjuk- masni tésztát, abból úgy is van még a zacskó alján, vagy pirítok bele két szelet kenyeret. – mondjuk legyen ez a hétfői vacsi, hamarad káposzta ( és fog maradni) abból lehet egy kis káposztás tészta mondjuk.
2. ) karfiol – tejföllel – nos, ez sem egy bonyolult étel…. a rózsáira szedett karfiolt sós vízben megfőzöm, majd kivajazott hőálló tálba terítem, fenti főszerezésű tejföllel gazdagon nyakon öntöm és a sütőbe teszem 180C-ra 30 percre, amíg a tejföl a tál szélén kellemesen barnulni kezd. Ezt is lehet variálni… lehet a tejföl alá vagy fölé sajtot reszelni, lehet a karfiol közé virslit karikázni, ehető magában, de lehet köret is…nagyon finom….mi magában fogjuk enni, azt hiszem sajttal….- ez lesz a szerdai vacsi, mivel akkor jövünk haza a legkésőbb
3.) milánói spagetti szerűség….nem tudom, hogy hivatalosan ez a húsos, vagy a gombás, nem is érdekes, én a magam részéről a húsosat nevezem így, egyébként sincs semmi köze az enyémnek az olaszhoz:)))))… Mi kell hozzá… mondjuk 60 dkg darált hús, vörös hagyma, oregano, fekete bors, petrezselyem, só, paradicsom sűrítmény, ketchup, spagetti, sajt, lehet még dúsítani gombával is – a szósz a hússal hétvégén elkészíthető, lefagyasztható, amikor aktuális, csak a tésztát kell kifőzni hozzá…ennyi húsból, másnap ebédre is jutni fog belőle legalább egyikünknek:)))) Magát a szószt úgy készem, hogy a hagymát kevés olajon megdinsztelem, bele a hús, fehéredésig forgatom, majd fűszerezem, ekkor jön rá a paradicsom sűrítmény egy kis vízzel, némi ketcup ízlés szerint, majd összefőzöm…. ugye mennyire egyszerű… – legyen mondjuk a két totál zöldséges vacsis nap között, ez a keddi vacsora…
4.) csütörtök szintén hosszú nap… ergo gyors, vagy előre készített vacsora kellene, mondjuk legyen sertés pöri krumpli főzelékkel. Ha a pörköltet hétvégén elkészítem és lefagyasztom, mire kiolvad, kész lesz a főzelék is. A pörköltet kb úgyan úgy csinálom, mint a “milánói” szószt, csak darált hús helyett kockázott sertés comb, oregano helyett piros paprika megy bele, ketchup egyáltalán nem és paradicsom püréből is csak egy gondolatnyi…. krumpli főzelékhez keresek egy receptet és a blog írás eredeti egondolásához híven kipróbálom, majd értékelem… főzeléket főzni ui. nem igen tudok, de nagyon lelkes vagyok… ha oda figyelek nem sikerül, ha nem akkor meg igen… a végén fogalmam sincs, hogy melyik recept vált be és miért…
5.) mi lenne ha pénteken valami total egyszerű vacsi lenne.. mondjuk tészta, pl. sajttal – tejföllel – ez igazán egyszerű és spórolós
6.) és jön a hétvége, amikor nem csak vacsora, hanem ebéd is jár az asztalra….mi legyen az ebéd szombaton??? mondjuk legyen rántott tengeri halfilé- pl.: cápaharcsa, rizibizivel és majonézes kukoricával. És a vacsi??? legyen pl. bundás alma fahéjjas cukorral.Az almát meghámozom, karikára vágom, magházát kiszedem, majd sűrű palacsinta tésztába mártom és forró olajban kisütöm. Forró tálalom fahéjjas porcukorral.
7.) vasárnap ebédre azt hiszem húsleves lesz csirkéből daragaluskával, másodiknak legyen rántott hús vajban párolt zöldborsóval, krumplipürével, savanyúval, a vacsora pedig legyen palacsinta, mert annak maradéka jó lesz hétfőn magunkkal vinni ebédre.
Persze jól jönne napközbenre némi pogi… mondjuk tejfölös – majd megkeresem a receptjét és talán az édesszájúaknak egy kis keksz.
A keksz nagyon egyszerű:
Hv.:30 dkg liszt, 1 kávéskanál sütőpor, vagy szódabikarbona, 20 dkg puha vaj, 30 dkg k.cukor, 1 kávéskanál vanilia aroma /vagy rum, 1 tojás, 20 dkg étcsoki, vagy megmaradt mikulás lereszelve vagy apróra törve
Először a lisztbe keverem a sütőport, majd habosra dolgozom a vajat+cukrot+aromát,végül a tojást. Ebbe a masszába beledolgozom a lisztet és a csokit. Először kanállal keverem, majd kézzel összedolgozom. Ha kész 30 percre hűtőbe teszem, ha megdermedt, diónyi gombócokat készítek belőle, ezeket lisztezett pohár aljával szétlapítom, majd sütőpapírral bélelt tepsibe teszem. 160 C-ra előmelegített sütőben 12 perc alatt kész. Vigyázzunk, mert amikor kivesszük még puha, várni kell vele néhány percet, hogy tálra tehessük.
Tejfölös pogi
Hv.: 1/2 kg liszt, 15 dkg margarin, 2 dkg élesztő, 2 dl tejföl, só – legalább 3 lapos mokkás kanál, 1 tojás sárgája, langyos tej, 2 dkg cukor
Az élesztőt a tejben a cukorral felfuttatjuk ( ha valaki olvassa és tudja, hogy ez mit jelent, írja meg legyen szíves, mert én csak összekeverem és nézegetem, de biztosan nem így kell csinálni). A lisztet a margarinnal elmorzsoljuk, bele az élesztő, a tojás sárgája, a tejföl, a só és még annyi tej, hogy jól kidolgozva fél kemény rétes tésztát kapjunk. Két órát pihen, majd 1 cm vastgara nyújtjuk, pogácsákat szaggatunk belőle, tetejét tojással megkenjük – tehát nem egy hanem máris két tojás kell hozzá – de vigyázzunk, hogy ne follyon le az aljára, mert akkor nem fog felemelkedni, magas hőfokon kb 10-13 perc alatt kész lesz.
Nos, a lista kész, terveim szerint pénteken bevásárolok hozzá és meglátom, hogy kijövök-e 5000 Ft-ból